Додатне информације о увођењу система Дијагностички сродних група (ДСГ) добићете притиском на знак + који се налази испред сваке ставке.


Министарство здравља Републике Србије и Републички фонд за здравствено осигурање, у оквиру пројеката „Развој здравства Србије – додатно финансирање” и „Пружање унапређених услуга на локалном нивоу – DILS“ започели су промену начина извештавања и финансирања здравствених установа на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите по систему дијагностички сродних група.

Кораци у имплементацији система ДСГ су:

1. Унапређење система извештавања
2. Моделирање буџета болница
3. Постепено увођење плаћања болница
4. Финансирање по систему ДСГ и даљи развој система.

У првој фази имплементације планирана је промена начина извештавања, а након моделирања буџета и постепен прелаз са ретроспективног начина плаћања здравствених услуга, које је било засновано на историјском буџету, на проспективни систем плаћања на основу система дијагностички сродних група.

Дијагностички сродне групе (ДСГ) представљају методу класификације болнички лечених пацијената у групе које имају сличне клиничке специфичности и захтевају сличну потрошњу болничких ресурса. Teрмин дијагностички сродне групе (ДСГ) је превод енглеског израза Diagnosis Related Groups (DRG).

Прва класификација овог типа биле су дијагностичке групе које је 1975. године припремио тим са Универзитета Јејл (Yаlе University) у Америци. После међусобне сарадње америчких и аустралијских стручњака, развили су се системи ДСГ у многим државама света. Тренутно се у свету системи ДСГ примењују у преко 30 земаља у циљу финансирања акутног болничког лечења на основу учинка и мерљивих резултата. Међутим, за остале болничке активности (на пример истраживања и развој, лечење хроничних и психијатријских пацијената, амбулантно лечење), најчешће се користе други начини плаћања.
Класификација по систему ДСГ даје могућност груписања болнички лечених пацијената, повезивање података о пацијентима с трошковима болнице, поређење обима рада болница узимајући у обзир сложеност случајева, унапређење система интерне контроле трошкова и правилније расподеле средстава међу болницама. Примена овог система, у већини земаља у којима је уведен, донела је бољу и праведнију расподелу ограничених средстава и утицала је на повећање ефикасности лечења.

За правилно извештавање по систему ДСГ је неопходно коришћење Meђународне класификације болести и сродних здравствених проблема, десета ревизија (МКБ-10) и Правилника о Номенклатури услуга на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите,као и поштовање правила шифрирања дијагноза и процедура.

Основа за разврставање пацијената по систему ДСГ се врши на основу дијагноза и урађених процедура, као и других података потребних за извештавање.

Подаци потребни за извештавање по систему ДСГ су:

• Основни узрок хоспитализације (МКБ-10)
• Пратеће дијагнозе: компликације и коморбидитети (МКБ-10)
• Процедуре (Правилник о Номенклатури)
• Старост
• Пол
• Тежина на рођењу (само за новорођенчад)
• Исход лечења
• Број сати на механичкој вентилацији
• Број дана хоспитализације

Плаћање према ДСГ систему испуњава све карактеристике доброг плаћања болничког рада:

• подстицање и награђивање ефикасног рада пружаоцима здравствене заштите
• осигуравање једнакости за све болнице и за све пацијенте
• лак је за управљање и усавршавање
• користи клинички прихватљиву класификацију поступака
• плаћање се заснива на најбољим доступним подацима
• осигурава транспарентност у уговарању здравствене заштите.

Дијагностички сродне групе (ДСГ) су метода класификације болнички лечених пацијената у групе које имају сличне клиничке специфичности и захтевају сличну потрошњу болничких ресурса.

Епизода болничког лечења: период који се рачуна од првог дана пријема у болницу до отпуста из болнице. Епизода болничког лечења се не прекида превођењем пацијента на друго одељење ради наставка лечења или додатне дијагностике.

Основни узрок хоспитализације (ОУХ): главни разлог због кога је пацијент примљен на болничко лечење. За шифрирање дијагноза у сврху извештавања према систему ДСГ потребно је користити четири кодна места. Не постоје различити основни узроци хоспитализације за свако одељење на коме је пацијент био лечен, већ један за једну епизоду болничког лечења. ОУХ се одређује на крају епизоде болничког лечења и не мора бити исти као и дијагноза под којом је пацијент примљен (тзв.“упутна дијагноза”).

Пратеће дијагнозе: компликације (стања која настају током хоспитализације) и коморбидитети (стања која већ постоје у време пријема пацијента) који су проузроковали потребу за додатном дијагностиком, терапијом, негом и/или надзором, дужом хоспитализацијом. Пратеће дијагнозе се шифрирају по истим правилима као и ОУХ и утичу на групирање. MKБ-10 и други системи шифрирања болести не омогућавају разликовање компликација и коморбитета, па због тога ДСГ систем третира на исти начин компликације и коморбидитете (КК).

МКБ10: Међународна класификација болести и повезаних здравствених проблема, десета ревизија (engl. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems ICD-10) је медицинска класификација која садржи шифре дијагноза, знакова, симптома, као и спољашњег узрока повреда, објављена од стране Светске здравствене организације (СЗО). Крстић † - означава етиологију болести. Звездица * - означава клиничку манифестацију болести. Мала заграда () - користи се за допунске изразе који прате дијагнозу, али не мењају шифру и за приказивање дијагноза које подлежу правилу “Искључује се” , “Крстић”, “Звездица”. Две тачке : - користе се код набрајања дијагноза. Обухватница } – користи се код набрајања термина који се укључују и искључују, означава термине који ни пре ни после ње нису потпуни. NOS неозначено – означава термин који указује да треба користити дату шифру уколико није другачије назначено. NEC некласификовано на другом месту - представља означене варијанте наведеног стања некласификоване на другом месту.

Правилник о номенклатури услуга на секундарном и терцијарном нивоу: За извештавање по систему ДСГ се користи Правилник о номенклатури услуга на секундарном и терцијарном нивоу, објављен у Сл. гласнику бр. 58 од 04.07.2013.године. Виртуелно је подељен на четири нивоа тако да први ниво представља анатомску регију, други ниво односи се на тип процедуре, трећи ниво на блок, а четврти ниво на саму процедуру. ''Укључује'': термин обухвата процедуре које се изводе у склопу основне процедуре и не треба их посебно шифрирати. ''Искључује'': термин обухвата процедуре које је потребно шифрирати посебно.

Међународна класификација болести и повезаних здравствених проблема, десета ревизија (engl. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems ICD-10) је медицинска класификација која садржи шифре дијагноза, знакова, симптома, као и спољашњег узрока повреда, објављена од стране Светске здравствене организације (СЗО).

Преузмите МКБ10:

За извештавање по систему ДСГ користи се Правилник о номенклатури здравствених услуга на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите, објављен у Службеном гласнику бр. 58 од 04.07.2013. године.

1. Општа правила шифрирањa дијагноза
2.
Општа правила шифрирањa процедура
3.
Процедуре које се не шифрирају
4.
Правила шифрирања у анестезиологији
5.
Правила шифрирања у инфектологији
6.
Правила шифрирања у онкологији
7.
Правила шифрирања у хематологији
8.
Правила шифрирања у ендокринологији
9.
Правила шифрирања у психијатрији
10.
Правила шифрирања у неурологији
11.
Правила шифрирања у офталмологији
12.
Правила шифрирања у оториноларингологији
13.
Правила шифрирања у кардиологији и кардиохирургији
14.
Правила шифрирања у пулмологији
15.
Правила шифрирања у гастроентерологији
16.
Правила шифрирања у болестима коже
17.
Правила шифрирања - мускулоскелетни систем
18.
Правила шифрирања у урогениталном систему
19.
Правила шифрирања у гинекологији и акушерству
20.
Правила шифрирања у неонатологији
21.
Правила шифрирања симптома, знакова и абнормалних клиничких и лабораторијских налаза, некласификовано на другом месту
22.
Правила шифрирања повреда, тровања и других последица спољашњег узрочника
23.
Правила шифрирања - спољашњи узрок морбидитета
24.
Правила шифрирања фактора који утичу на здравствени статус и контакт са здравствeним службама
25.
Комплетан приручник правила шифрирања

Министарство здравља, Републички фонд за здравствено осигурање и Институт за јавно здравље Србије ''Др Милан Јовановић-Батут'' су у претходном периоду, преузели читав низ мера и активности како би се извршиле неопходне припремне радње за почетак извештавања о обављеним здравственим услугама утврђеним Номенклатуром здравствених услуга на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите, у циљу праћења извршавања планова рада давалаца здравствених услуга, као првој фази имплементације система дијагностички сродних група.

За несметано спровођење реформских активности неопходно је обезбедити пуну подршку примени извештавања по новој Номенклатури здравствених услуга, у складу са системом дијагностички срoдних група, а на нивоу здравствене установе кроз оптимално попуњавање Извештаја о хоспитализацији.

Извештај о хоспитализацији са пратећом документацијом и Упутством за попуњавање можете преузети на http://www.batut.org.rs/index2.php?content=718

У складу са наступајућим променама начина извештавања, Министарство здравља је у оквиру пројекта „Пружање унапређених услуга на локалном нивоу - DILS“ финансираним од стране Светске банке, започело процес увођења система дијагностички сродних група (ДСГ) у Србији. Један од основних предуслова за успешно увођење овог система је и јачање капацитета, кроз едукацију свих учесника у овом процесу.
У периоду од 18. до 22. новембра 2013. године одржана је радионица под називом „Актуелности у увођењу дијагностички сродних група у Србији“ за претходно обучене тренере, као и запослене из установа укључених у процес увођења поменутог система. Обука је одржана у организацији Пројекта, у просторијама хотела „Мажестик“ у Београду. Предавачи су били гости из Аустралије, проф. Ричард Маршал и Линди Бест.
Поред чланова групе консултаната ангажованих на пословима имплементације ДСГ система, едукацији су присуствовали запослени из Дирекције Републичког фонда за здравствено осигурање, Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, Градског завода за јавно здравље Београд, као и других здравствених установа.

Галерија са радионице 18.11.-22.11.2013.

Преузмите документа са радионице:
pptAnswers to coding exercises
pptCoding presentation
docPieters Case Study
xlsAustralian Refined-Diagnosis Related Groups
pptIntroduction
pptDRG1 Diagnosis Related Groups and AR-DRG introduction
pptDRG2 Basics of HCI reporting in DRG system
pptDRG3 DRGs and per case financing
pptDRG4 Data Sets and the DRG grouper
pptDRG5 Data analysis by hospitals Data analysis by payers
pptDRG6 DRG exercises 1
pptDRG6 DRG exercises 2
pptDRG8 Funding policy based on DRGs Casemix Methodology of DRG costing
pptDRG9 Setting the DRG cost weights Content of DRG costs cost weight
pptDRG10 Gaming and subacute patients
pptDRG11 Classification adjustments or DRG exercises 3

У складу са планом промене начина извештавања, Министарство здравља је у оквиру пројекта „Развој здравства Србије – додатно финансирање“ финансираним од стране Светске банке, а у сарадњи са Републичким фондом за здравствено осигурање започело процес увођења система Дијагностички сродних група (ДСГ) у Србији. Један од основних предуслова за успешно увођење овог система је и јачање капацитета, кроз едукацију свих учесника у овом процесу. У периоду од 5. до 9. децембра 2011. године одржана је обука запослених из установа укључених у процес увођења поменутог система. Обука је одржана у организацији Пројекта, а у сарадњи са Републичким фондом за здравствено осигурање. Предавачи су били гости из Аустралије проф. Ричард Маршал и Линди Бест.

Поред чланова групе консултаната ангажованих на пословима имплементације ДСГ система, едукацији су присуствовали запослени из Дирекције Републичког фонда за здравствено осигурање и Филијале за град Београд, као и Градског завода за јавно здравље, Београд. У наставку процеса увођења овог система, обучени тренери ће пружати подршку лекарима, медицинским сестрама и административном особљу свих здравствених установа секундарне и терцијарне здравствене заштите у Србији.

Увођење ДСГ система, у прво време као начина извештавања, а по стицању одговарајућих услова и као начина плаћања болница у Србији, предвиђено је Планом развоја здравствене заштите Републике Србије усвојеним од стране Народне скупштине Републике Србије у новембру 2010. године.

Овај систем дао је добре резултате у земљама у којима је уведен јер омогућава бољу контролу трошкова здравствених установа, на нивоу саме установе и на државном нивоу, као и праведнију расподелу постојећих средстава.

Галерија 14.12.2011.

Презентације

Октобар 2011.

Јануар2012. Фебруар 2012.
Март 2012.
Maj 2012.
 
  • Општа болница Врбас, 30.05.2012. године
Jун 2012.
Јул 2012
Август 2012
  • Општа болница у Панчеву, 30.08.2012. године
Септембар 2012

Октобар 2012

Новембар 2012

Децембар 2012

Април 2013

Maj 2013.

Jун 2013.

Jул 2013.

Maj 2013.
  • У Пожаревцу, 23.05.2013. за представнике следећих установа: ОБ Пожаревац, ЗЦ Петровац, ОБ Смедерево и ОБ Смедеревска Паланка
  • У Бору, 24.05.2013. за представнике следећих установа: ЗЦ Бор, ОБ Мајданпек, ЗЦ Кладово и ЗЦ Неготин
  • У Лесковцу, 30.05.2013. за представнике следећих установа: ОБ Лесковац, ОБ Прокупље, ОБ Пирот, ОБ Врање и ЗЦ Сурдулица
  • У Нишу, 31.05.2013. за представнике следећих установа: КЦ Ниш и Институт за лечење и рехабилитацију Нишка Бања

Јун 2013.

  • У Ваљеву 05.06.2013., за представнике следећих установа: ЗЦ Ваљево, ОБ Шабац, ОБ Сремска Митровица, ЗЦ Лозница
  • У Ужицу 06.06.2013., за представнике следећих установа: ЗЦ Ужице, ОБ Пријепоље, ОБ Прибој
  • У Краљеву 07.06.2013., за представнике следећих установа: ЗЦ „Студеница“ Краљево, ЗЦ Нови Пазар, ОБ Крушевац, ОБ „Др Драгиша Мишовић“ Чачак, ОБ Горњи Милановац
  • У Зрењанину 12.06.2013., за представнике следећих установа: ОБ „Ђорђе Јовановић“ Зрењанин, ОБ Вршац
  • У Суботици 13.06.2013., за представнике следећих установа: ОБ Суботица, ОБ „Радивој Симоновић“ Сомбор, ОБ Сента, ОБ Кикинда
  • У Новом Саду, 14.06.2013., за представнике следећих установа: Клинички центар Војводине, Институт за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, ОБ Врбас
  • У Књажевцу, 19.06.2013., за представнике следећих установа: Општа болница Књажевац, Општа болница Зајечар и Општа болница Алексинац
  • У Јагодини, 20.06.2013., за представнике следећих установа: Општа болница Јагодина, Општа болница Ћуприја и Општа болница Параћин, Клинички центар Крагујевац
Септембар 2013.
  • У Дирекцији РФЗО 17.09.2013. за представнике следећих установа: Институт за здравствену заштиту мајке и детета Србије „Др Вукан Чупић“, Универзитетска дечија клиника, Институт за неонатологију
  • У Дирекцији РФЗО 18.09.2013. за представнике из Института за онкологију и радиологију Србије
  • У Дирекцији РФЗО 19.09.2013. за представнике из КБЦ „Бежанијска коса“
  • У Дирекцији РФЗО 24.09.2013. за представнике из КБЦ „Звездара“
  • У Дирекцији РФЗО 25.09.2013. за представнике из КБЦ „Др Драгиша Мишовић“
  • У Дирекцији РФЗО 26.09.2013. за представнике из КБЦ Земун

Октобар 2013.

  • У Дирекцији РФЗО 01.10.2013. за представнике из ВМА
  • У Дирекцији РФЗО 02.10.2013. за представнике из ОБ Панчево, Здравственог центра Аранђелова, Специјалне болнице за ендемску нефропатију Лазаревац, Специјалне болнице за интерне болести Младеновац
  • У Дирекцији РФЗО 03.10.2013. за представнике из ВМА
  • У Дирекцији РФЗО 08.10.2013. за представнике клиника за дерматовенерологију, ОРЛ и МФХ, очне болести, опекотине, пластичну и реконструктивну хирургију КЦ Србије и Института за реуматологију Београд
  • У Дирекцији РФЗО 09.10.2013. за представнике клинике за гинекологију и акушерство КЦ Србије и ГАК „Народни фронт“
  • У Дирекцији РФЗО 10.10.2013. за представнике клиника за кардиохирургију и васкуларну и ендоваскуларну хирургију КЦ Србије
  • У Дирекцији РФЗО 15.10.2013. за представнике клиника за грудну хирургију, урологију и нефрологију КЦ Србије
  • У Дирекцији РФЗО 16.10.2013. за представнике клинике за дигестивну хирургију КЦ Србије и Ургентног центра
  • У Дирекцији РФЗО 17.10.2013. за представнике клиника за неурологију и неурохирургију КЦ Србије, Специјалне болнице за цереброваскуларне болести „Свети Сава“ и Клинике за неурологију и психијатрију за децу и омладину
  • У дирекцији РФЗО 22.10.2013. за представнике Интерне А и Интерне Б клинике КЦ Србије
  • У Дирекцији РФЗО 23.10.2013. за представнике службе за социјалну медицину КЦ Србије
  • У Дирекцији РФЗО 24.10.2013. за представнике клинике за ортопедску хирургију и трауматологију КЦ Србије

Новембар 2013.

  • У Нишу 06., 07., и 08.11.2013. одржана је додатна едукација о систему ДСГ за запослене у КЦ Ниш и Институту за лечење и рехабилитацију Нишка Бања
  • У Крагујевцу 15.11.2013. одржана је додатна едукација о систему ДСГ за запослене у КЦ Крагујевац

Децембар 2013.

  • У Београду 27.12.2013.године одржана је додатна едукација за запослене на Институту за здравствену заштиту мајке и детета „Др Вукан Чупић“
  • У Београду 31.12.2013.године одржана је додатна едукација за запослене у КБЦ Земун

Пружање подршке здравственим установама на терену у оквиру трећег круга едукација

Април 2014.

  • У Београду, 14.04.2014. за запослене у КБЦ Бежанијска коса
  • У Београду, 17.04.2014. за запослене у КБЦ Земун
  • У Бору и Зајечару, 25.04.2014. за запослене у ОБ Бор и ЗЦ Зајечар
  • У Београду, 29.04.2014. за запослене у КБЦ „Др Драгиша Мишовић“

Мај 2014.

  • У Ваљеву, 08.05.2014. за за запослене у ОБ Ваљево
  • У Ужицу, 09.05.2014. за за запослене у ЗЦ Ужице
  • У Лесковцу, 13.05.2014. за запослене у ОБ Лесковац
  • У Прокупљу, 14.05.2014. за запослене у ОБ Прокупље
  • У Кикинди, 22.05.2014. за запослене у ОБ Кикинда
  • У Суботици, 23.05.2014. за запослене у ОБ Суботица
  • У Нишу, 29.05.2014. за запослене у Институту Нишка Бања
  • У Нишу, 30.05.2014. за запослене у КЦ Ниш

Јун 2014

  • У Београду, 03.06.2014. за запослене у КБЦ Звездара
  • У Београду, 09.06.2014. за запослене у КЦ Србије
  • У Чачку, 12.06.2014. за запослене у ОБ Чачак
  • У Краљеву, 13.06.2014. за запослене у ОБ Краљево
  • У Новом Саду, 19.06.2014. за запослене у Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине
  • У Новом Саду, 20.06.2014. за запослене у Клиничком центру Војводине
  • У Крагујевцу, 26.06.2014. за запослене у КЦ Крагујевац

Презентацијe у Републичком фонду за здравствено осигурање о систему Дијагностички сродних група (ДСГ)

Презентације и радионице одржане осталим субјектима у здравственом систему

  • Дана 14.05.2012.године у терминима од 9:00 и 12:00 часова у Сали 1 Републичког фонда за здравствено осигурање одржана је презентација запосленима у Дирекцији о Систему Дијагностички сродних група.
  • Презентација о основама система дијагностички сродних група одржана је члановима Управног Одбора Републичког фонда за здравствено осигурање на седници УО одржаној 18. јуна 2012.
  • Дана 30.01.2013. године одржана је презентација директорима филијала РФЗО и директору Покрајинског фонда о Систему Дијагностички сродних група
  • Дана 24.04.2014. у Бору одржана је едукација запослених у Филијали за Борски округ и Филијали за Зајечарски округ
  • Дана 08.05.2014. у Ваљеву одржана је едукација запослених у Филијали за Колубарски округ и Филијали за Мачвански округ
  • Дана 09.05.2014. у Ужицу одржана је едукација запослених у Филијали за Златиборски округ
  • Дана 13.05.2014. у Лесковцу  одржана је едукација запослених у Филијали за Јабланички округ, Филијали за Пиротски округ, Филијали за Топлички округ и Филијали за Пчињски округ
  • Дана 22.05.2014. у Кикинди одржана је едукација запослених у Филијали за Северно-банатски округ и Филијали за Средње-банатски округ
  • Дана 23.05.2014. у Суботици одржана је едукација запослених у Филијали за Северно-бачки округ и Филијали за Западно-бачки округ
  • Дана 29.05.2014. у Нишу одржана је едукација запослених у Филијали за Нишавски округ
  • Дана 10.06.2014. у Београду одржана је едукација запослених у Филијали за град Београд
  • Дана 12.06.2014. у Чачку одржана је едукација запослених у Филијали за Моравички округ
  • Дана 13.06.2014. у Краљеву одржана је едукација запослених у Филијали за Рашки округ, Филијали за округ Новог Пазара и Филијали за Расински округ
  • Дана 17.06.2014. у Београду одржана је едукација запослених у Филијали за Браничевски округ, Филијали за Подунавски округ и Филијали за Сремски округ
  • Дана 19.06.2014. у Новом Саду одржана је едукација запослених у Филијали за Јужно-бачки округ
  • Дана 26.06.2014. у Крагујевцу одржана је едукација запослених у Филијали за Шумадијски округ и Филијали за Поморавски округ

  •  Учешће на XII симпозијуму Удружења медицинских сестара, техничара и бабица Републике Србије, 11.05.2012.године
Једно у низу стручних предавања одржано je у петак 11. маја 2012. године са почетком у 12 сати на XII Симпозијуму Удружења медицинских сестара, техничара и бабица Републике Србије, који се одржаo од 10. до 12. маја 2012. године у Врњачкој бањи. У оквиру сесије ''Популарна медицина'' одржано je предавање на тему ''Основе система Дијагностички сродних група и његова примена у здравственим установама у Србији''. Предавање је имало за циљ да се здравстени радници упознају са системом ДСГ-а, a у нади да се што правилније и прецизније унапреди систем извештавања, чиме би се постигло и комплетније вођење медицинске документације.
  • 14.02.2013.године одржана презентација система ДСГ члановима Градског Синдиката Здравства "Независност" Србије у просторијама синдиката.
  • У Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић - Батут“ 22.05.2012.године одржанa је презентацијa о систему ДСГ за представнике београдских стационарних установа укључујући и ВМА, као и представнике стационарних здравствених установа за краткотрајну хоспитализацију свих округа Републике Србије

Галерија 22.05.2012.

Уколико желите да поставите питање, дате коментар или сугестију, молимо Вас да нас контактирате путем обрасца ДСГ контакт форма, а ми ћемо Вам одговорити у најкраћем могућем року. Попуњени образац потребно је да пошаљете на нашу e-mail адресу.

Контакт телефон је +381 11 3334 047

Контакт особе за ДСГ у филијалама РФЗО

e-mail: dsg@rfzo.rs

Као што сте и сами споменули, шифра која би Вама одговарала се налази у категорији Z50.- Нега која укључује употребу рехабилитационих процедура, уз обавезно четврто кодно место које би означило тип рехабилитације. Наведене шифре су универзалне, тако да их можете користити и амбулантно.

Наведени атрибут се односи само на БО дан, тако да би га требало само уз БО дан и писати. Не односи се на здравствене услуге.

Пружене услуге хитне медицинске помоћи лицу коме није оверена исправа о осигурању због неплаћених доприноса у електронској фактури  треба означити атрибутом "Хитна медицинска помоћ", а подаци о осигураном лицу фактуришу се као и за лица са овереним исправама о осигурању (ЈМБГ, ЛБО и број здравствене књижице).

За пружене услуге хитне медицинске помоћи лицима непознатог пребивалишта, као и другим лицима која право на хитну медицинску помоћ не остварују на другачији начин у складу са законом, фактуру испостављате Министарству здравља, имајући у виду да се средства за ове намене остварују из буџета Републике Србије (у складу са чл. 18 и 160 Закона о здравственој заштити).

Наш савет је да из МКБ-10 искористите једну од пет шифара, на четири кодна места, која се односи на L89.- Ulcus decubitale. Упишите је као пратећу дијагнозу у Извештај о хоспитализацији, уз напомену да се евидентирају све дијагнозе које су третиране. Иако нема одговарајуће шифре за поступак, у склопу дијагнозе се подразумевају сестринске услуге.

Процедуре физикалне медицине које се спроводе на вашој клиници шифрира медицински радник који их је обавио и уписује их у Извештај о хоспитализацији пацијента

Шифре лабораторијских услуга не треба уносити у Извештај о хоспитализацији.

У Упутству за попуњавање извештаја о хоспитализацији (погледајте линк http://www.batut.org.rs/index2.php?content=718) где постоји списак процедура које не треба уписивати у Извештај о хоспитализацији. Тим списком је обухваћена већина процедура које сте навели у овом питању (напомена: РТГ и ултразвучна снимања се не уписују, за разлику од магнетне резонанце и компјутеризоване томографије).

Извештај о хоспитализацији прати пацијента током читаве епизоде болничког лечења, без обзира на које се одељење упућује и ради чега. То значи да, када се пацијент упути у неку другу клинику ради дијагностике или терапије, здравствени радник који је те процедуре извршио, уписује их и у Извештај о хоспитализацији (осим ако нису у питању неке од процедура које се налазе на списку оних које не треба уписивати у Извештај о хоспитализацији).

Преглед пацијента спада у једну од процедура које се не уписују у Извештај о хоспитализацији.

Рад медицинских техничара је обухваћен дијагнозом и/или дијагнозама које су пацијенту дате и које се третирају током епизоде болничког лечења. Дакле, у оквиру сваке дијагнозе се подразумева да се у току третирања исте морају извршити одређене 'сестринске' процедуре.

Да, уписујте оно што је урађено у складу са правилима из Упутства за попуњавање Извештаја о хоспитализацији.

Погледајте ПРАВИЛНИК о садржају и обиму права на здравствену заштиту из обавезног здравственог осигурања ио партиципацији за 2014. годину - конкретно члан 11., тачке 7 и 8. Ту је наведено како треба правилно поступати, а Правилник можете преузети на httpс://rfzo.rs/download/pravilnici/participacija/Pravilnik_obimsadrzaj16012014.pdf.

Републичком фонду за здравствено осигурањећете слати и даље е-фактуру, а више информација биће доступно у Упутству за фактурисање здравствених услуга, лекова и медицинских средстава за 2014.годину. Извештај о хоспитализацији у папирној форми, колико нам је познато добијали су локални заводи за јавно здравље. Сматрамо да ће се и надаље наставити иста пракса.

Фактурисање услуга вршиће се према Упутству за фактурисање здравствених услуга, лекова имедицинских средстава у 2014.години.

 Тренутно се налазимо у припремној фази, како би од 01.01.2014.године почели са новим начином извештавања по систему дијагностички сродних група. Промена ће се односити само на извештавање у првој фази, а не и на финансирање. План рада би требало сачинити користећи нове шифре услуга, а према њиховом броју.

Амбулантне услуге ће се фактурисати према Упутству за фактурисање здравствених услуга, лекова и медицинских средстава у 2014.години. Обзиром да ће тзв. „Плаву књигу“ заменити нова Номенклатура здравствених услуга на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите, амбулантне услуге ће се планирати по тој новој Номенклатури уз коришћење нових шифара.

Користиће се посебна Номенклатура лабораторијских здравствених услуга на примарном, секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите, објављена у Службеном гласнику бр. 59, 2012. године.
Верзију у pdf формату можете преузети у делу Документа - Правилници које доноси Министарство здравља .
Excel формат са новим шифрама преузмите овде.

Погледајте правило 0042 из приручника о Правилима шифрирања дијагноза и процедура. Следећи њега највећи број рутинских процедура не би требало уписивати у нови Извештај о хоспитализацији. Више информација можете наћи и у Упутству за попуњавање, шифрирање и унос података из Извештаја о хоспитализацији које је ИЗЈЗ Батут израдио крајем прошле године.

Нова Номенклатура се односи на све пацијенте који се лече на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите, али систем дијагностички сродних група, као нов начин финансирања болница обухвата стационар и дневну болницу, а неће обухватати нпр. амбуланту (иако ће се амбулантне услуге планирати уз помоћ нових шифара).

Иако психијатрија није укључена у систем ДСГ, морате користити шифре из нове Номенклатуре (од првог до тридесетог поглавља), јер је она, од 01.01.2014. једина на располагању. Стара „Плава књига“ се више не користи. Када убудуће будете радили Планове рада мораћете да користите нову Номенклатуру. Испод смо навели шифре које бисте могли да користите уместо старих (осим 080024).

120075 – 96012-001 има исти назив, као и претходна; 120085 и 080029 - 96012-001 или погледајте поглавље 28, страна 766, ту бисте могли наћи замену за ову стару шифру; 010072– шифре нађите у блоковима 1853, 1854 на странама 608, 609; 000051– погледајте блок 1920 (шифре 96197-04, 96197-07, 96197-08 и сл., па затим 96200-03, 96200-04...); 000057– користите нпр. 96199-03, 96199-04 и сл; 000058 – погледајте блок 1886 на страни 639.

L020289 Преглед вагиналног бриса на бактеријску вагинозу прегледом бојеног вагиналног препарата

1. 30492-00 Перкутано постављање стента у билијарни тракт,

2. За контролно извођење процедура користите исту шифру као и за прво извођење. Битно је да процедуру у Извештају о хоспитализацији упишете онолико пута колико сте је извели, без обзира да ли сте је радили на пријему, или је контролна,

3. Можете користити шифру за једнострану 36818-00, а за обострану 36818-01.

Шифра 81874-09 Корекциони третман поремећаја говора се може користити уместо 080027. За шифру 120108 нисмо пронашли одговарајућу замену у новој Номенклатури. Уместо шифре 000053 можете користити једну од шифара из блока 1920 Фармакотерапија у зависности од типа лека и начина давања.

272095 - можете искористити неку од следећих шифара 36848-00 Ендоскопска ресекција уретероцеле; 242003 -31235-01 Ексцизија лезије(а) на кожи и поткожном ткиву врата; 240053 - 30216-01 Аспирација апсцеса из коже и поткожног ткива; 130003-92044-00 Остале терапије обогаћивања кисеоника/ом, 122034 – 41884-00 Крикотиреостомија; 122003 - 31400-00 Ексцизија лезије горњег аеродигестивног тракта; 120200 - 81836-03 Испитивање слуха звучним виљушкама; 120075 - 96012-001 Дефектолошка анамнеза и обсервација; 120001 - 41764-02 Фибероптички преглед фаринкса; 112828 - 11224-00 Квантитативна компјутеризована периметрија, једнострана или 11221-00 Квантитативна компјутеризована периметрија, обострана; 100072 - 92052-00 Кардиопулмонална реанимација или 92042-00 Немеханичка метода реанимације / оживљавања .

320019 - L000737 Парцијални притисак кисеоника у крви; 320034 и 020032 - можете користити једну од шифара из блока 568 Збрињавање дисајног пута или шифру 96157-00 Дренажа респираторног система, без инцизије; 020037 - 59715-00 Бронхографија; xxxxxxx ЕЕГ са полиграфијом и 080067 ЕЕГ са медикаментном активацијом можете шифрирати одвојено једну од процедура из блока 1825 Електроенцефалографија и једну од процедура из блока 1849 Остала мерења дисајне функције (нпр. 11503-16 Континуирано посматрање плућне функције током 6 и више сати; 11506-17 Инхалациони провокативни тестови; 11503-171 Инхалациони провокативни тестови – специфичним алергенима; итд.);

За процедуру 000057 Давање инфузије можете користити једну од шифара из блока 1920 Фармакотерапија (нпр. 96199-07 Интравенско давање фармаколошког средства, хранљива супстанца или 96199-08 Интравенско давање фармаколошког средства, електролит; итд.)

Остале шифре процедура нисмо успели да пронађемо.

Шифре које сте тражили могу бити неке од следећих: L011361 Макроскопски налаз ликвора, L029504 Преглед размаза ликвора, L010983 Ћелије, број у ликвору.

За шифрирање ове услуге можете користити неку од следећих шифара или комбинацију истих, као најбољу замену за недостајућу стару шифру: 000001- Специјалистички преглед, први; 92001-00- Општи физикални преглед (остале физиолошке процене; 600001- Специјалистички преглед физијатра, први.

Како у новој Номенклатури не постоји адекватна замена за шифре које сте навели, достављамо Вам наш предлог:

За процедуру рендгенскопија (стара шифра 510112) можете користити неку од сл. шифара: 41889-01- Бронхоскопија кроз вештачки отвор – артефицијалну стому, 41892-00- Бронхоскопија са биопсијом (ригидна).

За процедуре инфилтрационе и површинске анестезије погледајте блок 1909 Спроводна (кондукциона) анестезија, са процедурама (92513-10 до 92513-99) у коме можете потражити одговарајуће шифре у зависности од АСА скора.

030021 – 30487-00 Пласирање сонде у танко црево, Укључује: биопсију и/или 30075-13 Биопсија танког црева
020901 – имате више могућности: 11500-00 Бронхоспирометрија; 11503-04 Тест оптерећења у сврху процене респираторног статуса; 11506-00 Остала мерења респираторне функције
020035 – L000034 Узорковање других биолошких материјала у лабораторији
020030 – нпр. имате 41898-01 Фибероптичка бронхоскопија са биопсијом
020027, 020023, 020020, 020019, 020018 – погледајте блокове од 543 до 547 (од стране 132. у новој Номенклатури), ту изаберите неку од одговарајућих шифара
012917 – Погледајте блок 1850 (страна 607. и 608.у новој Номенклатури). Напомињемо да за стационарне пацијенте процедуру не морате уписивати у Извештај о хоспитализацији (ИоХ), јер она улази у БО дан.
010095 – Нисмо успели да пронађемо одговарајућу шифру, али би такође важило, као и са претходном процедуром, да се не уписује у ИоХ
000070 – можете да користите нпр. неку од шифара за интрамускуларно давање инјекција, као најбољу могућу замену (имате 96197-09)
242019 – можете користити једну од шифара из блока 1635 Репарација ране на кожи и поткожном ткиву. То су шифре: 30032-00 Репарација ране на кожи и поткожном ткиву лица или врата, површинска; 30035-00 Репарација ране на кожи и поткожном ткиву лица или врата, која укључује меко ткиво; 30026-00 Репарација ране на кожи и поткожном ткиву осталих области, површинска или шифру; 30029-00 Репарација ране на кожи и поткожном ткиву осталих области, која укључује меко ткиво.
120109 – 41870-00 Примена осталих средстава у гласницу

У новој Номенклатури здравствених услуга у поглављу 18 Неинвазивне, когнитивне и остале процедуре, које нису класификоване на другом месту налази се већина процедура које су вам потребне.

120092 и 120091 - 96135-00 Увежбавање вештина говора; Увежбавање читања;  96136-00  Увежбавање вештина течног говора; 95550-05 Удружене здравствене процедуре, патологија говора
120093 и 120149 - 96137-00 Увежбавање језичких вештина                                                     
120150 - 96070-00 Саветовање или подучавање о гласу, говору, речитости или језику
120085 - 96012-001 Дефектолошка анамнеза и обсервација  
120106 и 120100 -  96112-00 Увежбавање вештина у активностима повезаним са сензорном /сензо-моторном/сензо-неуралном функцијом                  
080025 - 81874-05 Фонијатријске вежбе – вежбе постављања гласа;  81874-06 Вежбе фонације; 81874-07 Вежбе артикулације; 81874-08 Артикулациони третман
120101 - 96129-00 Терапија целог тела вежбањем                    
120080 - 96130-00 Увежбавање вештина у активностима повезаним са положајем тела/мобилношћу/покретом; 96131-00 Увежбавање вештина у активностима повезаним са премештањем                                                                        
120103 - 81833-35 Рехабилитација, неуролошки поремећаји
080027 - 81874-09 Корекциони третман поремећаја говора
122936 и 122937 - 96112-00 Увежбавање вештина у активностима повезаним са сензорном/сензо-моторном/сензо-неуралном функцијом
120155 - 96012-002 Контролни преглед логопеда

Шифра 600805 Пре оперативни и рани преипостоперативни третман код пацијената на ортопедском одељењу покрива све активности везане за ортопедске пацијенте. За обуку хода са помагалима можете користити и шифру 600112 Активне вежбе са помагалима.

Услугу 11000-00 Електроенцефалографија (ЕЕГ)не треба шифрирати када су у питању лежећи пацијенти, осим у случају видео енцефалографије (24-часовно или дуже надгледање), када треба унети шифру 92011-00 Видео и радиотелеметријско приказивање електроенцефалограма.

Офталмолошки преглед укључује и преглед ока на биомикроскопу, али за попуњавање Извештаја о хоспитализацији ту шифру није неопходно уносити. Више информација о попуњавању Извештаја о хоспитализацији наћи ћете у одговарајућем Упутству, које можете преузети са линка http://www.batut.org.rs/download/uputstva/hospitalizacijaUputstvo.pdf

За шифру 012262 АМКП можете користити 11600-03 Праћење системског артеријског притиска Најприближнија шифра за стару 030924 ТАСК била би 81858-24 Одређивање телесног састава методом биоимпедансе Зашифру 010089 Артериографија смо пронашли неколико шифара које би могле одговарати: 59970-03 Периферна артериографија; 55274-00 Ултразвучни дуплекс преглед екстракранијалних, каротидни хивертебралних крвних судова (са или без контраста); 55238-01 Ултразвучни дуплекс преглед артерија или бајпаса доњих екстремитета, билатерални 55248-01 Ултразвучни дуплекс преглед артерија или бајпаса горњих екстремитета, билатерални 11614-00 Преглед и снимање (сонографија) интракранијалне артеријске циркулације коришћењем транскранијалног доплера Шифра за sleep apneuје 12203-00 Полисомнографија Најприближније шифре за одређивање Аnkle-brachial иndex-aсу: 11610-00 Обострано мерење индекса систолног артеријског притиска и сонографија крвних судова доњих екстремитета 11611-00 Обострано мерење индекса систолног артеријског притиска и процена изгледа таласа крвних судова горњих екстремитета 11612-00 Обострано мерење индекса систолног артеријског притиска при одмарању и после вежбања на доњим екстремитетима.

У случају елективне операције жучне кесе, у Извештај о хоспитализацији од шифара процедура треба уписати само шифре за холецистектомију 30443-00 и 92514-19 Општа анестезија АСА 19. Није потребно уписивати стављање дрена уколико се та процедура изводи у истом акту са процедуром холецистектомије. Уколико се дрен поставља због компликација (нпр. апсцес), постављање дрена треба шифрирати. Остале процедуре које сте навели (преоперативна припрема, превијање ране и скидање конаца, контролни ЕХО абдомена и вађење крви) не треба уписивати у Извештај о хоспитализацији (као што је наведено у Упутству о попуњавању Извештаја о хоспитализацији, које можете пронаћи на сајту ИЗЈЗ "Др Милан Јовановић Батут" http://www.batut.org.rs/download/uputstva/hospitalizacijaUputstvo.pdf). Исто се односи и на процедуре вађења крви, ЕХО абдомена и рендгенско снимање.

1. За Подводну туш масажу можете користити шифру 96162-00 Терапеутска масажа или манипулација везивног/меког ткива, некласификованог на другом месту
2. За Хидротерапију можете користити шифру 600051 Хидро-кинези терапија
3. За Мануелни мишићни тест би најадекватније било користити 600001 Специјалистички преглед физијатра-први или 600001 Специјалистички преглед физијатра-контролни
4. За Динамометрију је шифра остала иста и у питању је 600253 Динамометрија
5. За Вертикализацију можете користити шифру 96130-00 Увежбавање вештина у активностима повезаним са положајем тела/мобилношћу/покретом
6. За Ручну масажу целог тела можете користити шифру 96162-00 Терапеутска масажа или манипулација везивног/меког ткива, некласификованог на другом месту
7. За Ручну масажу сегмента можете користити шифру 96162-00 Терапеутска масажа или манипулација везивног/меког ткива, некласификованог на другом месту
8. За Хемоглобин са колориметром можете користити шифру Л014027 Спектрофотометријско одређивање нивоа хемоглобина у крви на биохемијском анализатору
9. За Шећер у крви – ACCUCHECK можете користити шифру Л000349 Електрохемијско одређивање нивоа глукозе у капиларној крви - "pointofcare" (POCT) методом
Нажалост, једино за Четвороћелијску каду нисмо успели да нађемо адекватну шифру.

Можете кориситити наведену шифру у оба случаја - 35412-00 Ендоваскуларна оклузија церебралне анеуризме или артериовенске урођене малформације

Нове шифре које би требало користити су:
90467-00   Спонтани порођај код теменог положаја
L000034    Узорковање других биолошких материјала у лабораторији
96080-00 Саветовање или подучавање о планирању породице, припремању за родитељство; 96090-00 Остала саветовања или подучавања; 600346 Психофизичка припрема трудница са коморбидитетом.

Правилно је у Извештај о хоспитализацији уписати:
Основни узрок хоспитализације: ШИФРА НЕОПЛАЗМЕ
Пратеће дијагнозе: ШИФРА ПРАТЕЋИХ ДИЈАГНОЗА, АКОСУТРЕТИРАНЕ
Процедуре: ШИФРЕ ПРОЦЕДУРА КОЈЕ СУ СПРОВЕДЕНЕ

ОУХ:    Z51.1 Хемиотерапијска сеанса због тумора
ПД:      С50.2 Злоћудни тумор горњег унутрашњег квадранта дојке
             D70 Агранулоцитоза – смањење броја гранулоцита
             Z53.0 Процедура неизвршена због контраиндикације

Предлажемо да користите шифру 81949-00 Интраоперативни ултразвук.

90901-00 Магнетна резонанца мозга

У МКБ -10 класификацији погледајте шифре у одељку Z36.- Антенатални скрининг (screening) – могли бисте да наведете нпр. Z36.3 или Z36.4 односно неку другу шифру која вам одговара. Затим као шифру процедуре наведите 90901-00 Магнетна резонанца мозга.

Погледајте приручник о Правилима шифрирања дијагноза и процедура по систему ДСГ, који можете преузети овде.
Потражите правило 1511 Прекид трудноће и наћи ћете одговор.

У блоковима 1943 Ултразвучни преглед абдомена или пелвиса, 1944 Ултразвучни дуплекс преглед кранијалних, каротидних или вертебралних крвних судова, 1945 Ултразвучни дуплекс преглед интраторакалних или интраабдоминалних крвних судова итд., почевши од стране 693, па надаље, у новој Номенклатури имате неколико шифара које би могле бити одговарајуће.

У поглављу 13. Процедуре у акушерству, погледајте шифре из блока     1333 Аналгезија и анестезија током трудова и порођаја (страна 385) или изаберите неку из поглавља 18. Неинвазивне, когнитивне и остале процедуре, које нису класификоване на другом месту (страна 581) – ту имате блокове 1909 Спроводна кондукциона, анестезија и 1912 Пост-процедурална аналгезија.

Можда би било најбоље да користите шифру 30406-00 Абдоминална парацентеза.

Прво предлажемо да погледате шифре из блока 1870 на страни 623. Ту се налазе процедуре које укључују употребу помагала , па се међуосталим спомињу и гипс , Шанц завој и сл. Немате посебну шифру за сваки од поступака, али би било довољно да користите рецимо шифру 96091-00 Израда уређаја или опреме за помоћ или прилагођавање ... или неку другу шифру из истог блока.    

250039 - интраартикуларно ињекција - 50124-01 Инјекција у зглоб или неку другу синовијску шупљину, некласификована на другом месту.

250021 - Мека ткива пункција хематома - једна од могућих шифри би била 30216-00 Аспирација хематома из коже и поткожног ткива, мада има још оних које су својствене различитим системима органа, па би их тако било и најбоље претраживати.

252205 - Пункција зглоба – нпр. 50124-00 Аспирација зглоба или неке друге синовијске шупљине.

Пробајте са доле наведеним шифрама:

Trichomonas

L021071 Izolacija Trichomonas vaginalis
L021220 Pregled na Trichomonas vaginalis - direktan bojeni preparat
L021238 Pregled na Trichomonas vaginalis - direktan nativni preparat

Gonokok

L019380 Bakteriološki pregled uzoraka na Neisseria gonorrhoeae
L019703 Detekcija bakterijskog genoma molekularnom metodom u uzorcima i/ili kulturi (Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Mycoplasma pneumoniae, Helicobacter pylori Neisseria meningitidis, Haemophilus influenza. Streptococcus pneumoniae i dr.) – PCR
L020263 Pregled briseva urogenitalnog trakta na Neisseria gonorrhoeae
L020321 Serološka identifikacija Neisseria vrsta – imunoaglutinacijom

Treponema

L019562 Detekcija antitela (IgM ili IgG) na Treponema pallidum - ELISA,
L019570 Detekcija antitela (IgM ili IgG) na Treponema pallidum – IIF,
L019588 Detekcija antitela (IgM ili IgG) na Treponema pallidum - Western-blot

Sarcoptes

L021345 Pregled uzoraka na šugu

Pediculus, Ixodes

Нисмо нажалост успели да пронађемо тачне шифре, па предлажемо да користите најприближније одговарајуће шифре као нпр. L021022 Identifikacija ektoparazita

Demodex

L021337 Pregled uzoraka na demodikozu

Скраћеница „POCT“ означава тзв. „Point-of-care testing“, тј. методу извођења одређених медицинских испитивањапоред постеље пацијента и увек изван централне лабораторије. Циљ оваквих испитивања је да се добије „брз одговор“ и што ефикасније предузму кораци о даљем току лечења.

У праву сте, не постоји јединствена шифра за скрининг за рак дојке, али ево неколико алтернативних шифара које ћете моћи да користите и прикажете све или неки од поступака који су урађени :
90721-00 Мануелни преглед дојке
55076-00 Ултразвучни преглед дојке, билатералан
59300-00 Радиографско снимање дојке, обострано

У зависности од клиничког случаја, можете користити неке од следећих шифара: 92141-00 Уклањање дрена из трбуха
Уклањање шавова из абдоминалног зида
92116-00 Уклањање осталих уређаја из гениталног система
Уклањање шавова из гениталног система
92138-00 Уклањање страног тела са главе или врата без инцизије
Уклањање шавова са главе или врата
92142-00 Уклањање осталих уређаја са трупа
Уклањање шавова са трупа некласификовано на другом месту
92200-00 Уклањање шавова, некласификованих на другом месту
Искључује: уклањање шавова других назначених места

Локалне апликације лека – 96206-09 Неназначен начин давања фармаколошког средства, друго и некласификовано фармаколошко средство
Превенција декубитиса – 600249 Превенција декубитуса у рехабилитацији, шифра је преписана из „Плаве књиге“ и можете њу користити
Узимање бриса – L020404 Узимање биолошког материјала за микробиолошки преглед
Диуреза у току 24 часа – L010421 из Номенклатуре лабораторијских услуга
Аспирирање – 96157-00 Дренажа респираторног система, без инцизије
Узимање материјала за дијагностику за брис - L020404 Узимање биолошког материјала за микробиолошки преглед
Узимање материјала за дијагностику за урин – L000034 из Номенклатуре лабораторијских услуга
Цитолошки преглед ликвора - L010983 Ћелијe, број у ликвору
Десензибилизација пре примене животињских серума – 92179-00 Имунизација због алергије, Десензибилизација
Биопсија ларинкса(грла,гркљана) – шифра за преглед ларинкса (Ларингоскопија) обухвата биопсију ларинкса, шифра је 41849-00 Ларингоскопија
Биопсија гласница или гласних жица – 90161-00 Ексцизија осталих лезија на ларинксу, Гуљење гласних жица
Биопсија супраглотисне масе –објашњење 30075-26 можете погледати на овом сајту, линк је http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2791740/
Биопсија епиглотиса - шифра за преглед ларинкса (Ларингоскопија) обухвата биопсију ларинкса, шифра је 41849-00 Ларингоскопија
Биопсија ариепиглотисног набора - шифра за преглед ларинкса (Ларингоскопија) обухвата биопсију ларинкса, шифра је 41849-00 Ларингоскопија
Биопсија ари набора - шифра за преглед ларинкса (Ларингоскопија) обухвата биопсију ларинкса, шифра је 41849-00 Ларингоскопија или, ако вам је приближније 9161-00 Ексцизија осталих лезија на ларинксу, Гуљење гласних жица
Биопсија вентрикуларног набора - шифра за преглед ларинкса (Ларингоскопија) обухвата биопсију ларинкса, шифра је 41849-00 Ларингоскопија или, ако вам је приближније 90161-00 Ексцизија осталих лезија на ларинксу, Гуљење гласних жица
Биопсија моргагнијевог вентрикулуса или рецесуса - шифра за преглед ларинкса (Ларингоскопија) обухвата биопсију ларинкса, шифра је 41849-00 Ларингоскопија или, ако вам је приближније 90161-00 Ексцизија осталих лезија на ларинксу, Гуљење гласних жица
Биопсија глотиса – 30075-19 Биопсија језика
Биопсија предње комисуре гласница - 90161-00 Ексцизија осталих лезија на ларинксу, Гуљење гласних жица
Биопсија субглотиса – можда вам може користити шифра 30075-19 Биопсија језика
Ултра звук врата - 55032-00 Ултразвучни преглед врата
ОРЛ преглед – 000001 Специјалистички преглед први, 000002 Спеијалистички преглед контролни, итд.
Прегед мезофарингса - 000001 Специјалистички преглед први, 000002 Спеијалистички преглед контролни, итд.
Узимање бриса – L020404 Узимање биолошког материјала за микробиолошки преглед
Гликемија на декстрометру - L000349 Глукоза у капиларној крви - ПОЦТ методом, или остале шифре за сродне процедуре које можете пронаћи у Номенклатури лабораторијских услуга (ову номенклатуру можете преузети са сајта РФЗО-а).

Психијатрија је област у којој се финансирање по систему дијагностички сродних група (ДСГ) неће имплементирати, али све шифре услуга можете наћи у новој Номенклатури здравствених услуга на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите у поглављу 20. Такође користите и шифре из поглавља 28 Прегледи.

Како шифрирати први алерголошки преглед или контролни алерголошки преглед?
У новој Номенклатури не постоји разлика између првог и контролних прегледа. Тип прегледа се подразумева под самом дијагнозом. Ако се алерголошки преглед односи на епикутане тестове, користите шифре из блока 1865 Епикутани алергијски тестови фластером (страна 618). Такође, постоје и шифре у блоку 1846-01 Дијагностичке процедуре у риноалергологији које обухватају риноалерголошке тестове (страна 618).

Шифре се налазе у блоку 1341 Мониторинг фетуса (страна 396).

Информисање болесника о модалитетима замене бубрежне функције - Шифре које би могле бити од користи су 13104-00 Едукација и обука за кућну дијализу или 96076-00 Саветовање или подучавање о одржавању здравља и опоравку. Такође, обратите пажњу на цео блок 1867 (страна 620).
Уклањање дуал-лумен CVK - Одговарајућа шифра би била 34530-04 Уклањање венског катетера, која укључује и централни венски катетер.
Пласирање и уклањање урин катетера - У блоку 1090 (страна 326), налазе се шифре за постављање, замену и уклањање уринарног катетера.
Интраперитонеално давање (можда је то неозначено) антибиотика, антикоагуалaнтног средства - Наша препорука је да користите шифре 96205-02 Неки други начин давања фармаколошког средства, анти-инфективно средство и 96205-01 Неки други начин давања фармаколошког средства, тромболитичко средство.
Фактурисање консултативних прегледа - Извештај о хоспитализацији који садржи и поља за упис шифара услуга из нове Номенклатуре, прати пацијента током целе епизоде болничког лечења, тако да уколико пацијента пошаљете на консултативни преглед на неко друго одељење, папир „иде“ са њим и лекар који га прегледа уписује своје шифре у тај исти папир. Принцип је „један пацијент – један Извештај о хоспитализацији“.

За узимање биолошког материјала - спутум, урин и сл. погледајте у Номенклатури лабораторијских услуга шифру L000034. За мерење диурезе могли бисте користити шифру L010421.
На страни 741 у новој Номенклатури здравствених услуга постоји шифра 600249 Превенција декубитуса у рехабилитацији, која је преписана из “Плаве књиге” и можете њу користити.

Да, можете користити наведене шифре и за prick тестове.

На страни 623 у новој Номенклатури постоје (18.2.2) Процедуре које укључују примену помагала или уређаја за прилагођавање, па је у тексту наведено да оне укључују примену еластичних чарапа, компресивног завоја и сл. Пробајте у том блоку (број 1870 на страни 623) нове Номенклатуре да нађете шифру.

Почев од стране 685 у новој Номенклатури има низ процедура које би требало да одговарају оваквом поступку (то је рецимо шифра 96205-03 и сл).

Погледајте неколико приближних шифара које смо пронашли за
750555 - Калупљење биоптичког материјала из парафинског блока
У новој Номенклатури лабораторијских услуга могле би бити одговарајуће следеће шифре L026526 или L026054 или L026567 итд.
090200 - Пријава и контрола малигних обољења
Услуга 090200 Пријава и контролна пријава малигних, инфективних и неуропсијатријских обољења се налази у Номенклатури услуга на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите на страни 735.
На крају напомињемо да се услуге везане за збрињавање и обраду посмртних остатака и кадавера не налазе у новој Номенклатури здравствених услуга. Додатне информације можете потражити и од ИЗЈЗ Батут на planiranje2014@batut.org.rs

У Новој номенклатури постоји више шифара (на странама 732, 733) које би могле одговарати шифри 000009. То су нпр. 090033, 090034, 090053, 090054, 090055 или 090056.

Што се тиче електроенцефалографије, у новој Номенклатури је промењен приступ код разврставања услуга тако да је основни критеријум дужина трајања услуге, а не подврсте (дневни, будни, са или без стимулације), што вама може да олакша посао код планирања а и каснијег фактурисања (уместо шест услуга имате једну). Број планираних услуга Електроенцефалографија (11000-00) би теоретски требало да одговара збиру свих појединачно пружених услуга.Што се тиче услуге: Кратки амбулатни видео – ЕЕГ мониторинг трајања 1 до 3 сата, ова услуга тренутно не постоји у новој Номенклатури, те је за сада треба планирати кроз услугу стандардни ЕЕГ.За додатне информације у вези фактурисања, питања можете упутити и на адресу efaktura@rfzo.rs

Нова Номенклатура је далеко сложенија од старог шифарника („Плаве књиге“). Када је у питању ултразвучни преглед, не постоји јединствена шифра већ је свака анатомска регија засебно приказана.Исто важи и за фототерапију. 60019 Solux (infraruž) ultraviolet - 96160-00 Фототерапија зглобова, Терапија зглоба ултраљубичастим зрачењем, 96161-00Фототерапија меких ткива, Терапија меких ткива ултраљубичастим зрачењем, 14053-03Терапија шаке ултраљубичастим Б зрацима, 14053-04Терапија стопала ултраљубичастим Б зрацима, 14053-05 Терапија шаке и стопала ултраљубичастим Б зрацима, 14050-01Терапија осталих области ултраљубичастим Б зрацима, 14053-06 Терапија шаке ултраљубичастим Б зрацима уског спектра, 14053-07Терапија стопала ултраљубичастим Б зрацима уског спектра, 14053-08Терапија шаке и стопала ултраљубичастим Б зрацима уског спектра, 14050-02Терапија осталих области ултраљубичастим Б зрацима уског спектра, 60020 Ултразвук - 55800-00 Ултразвучни преглед шаке или ручног зглоба, 55804-00 Ултразвучни преглед подлактице или лакта, 55808-00 Ултразвучни преглед рамена или надлактице, 55812-001 Ултразвучни преглед грудног коша, 55812-002 Ултразвучни преглед трбушног зида, 55816-00 Ултразвучни преглед кука, 55816-01Ултразвучни преглед препона, 55824-00 Ултразвучни преглед глутеалне регије, 55824-01Ултразвучни преглед бедра, 55828-00 Ултразвучни преглед колена, 55832-00 Ултразвучни преглед потколенице, 55836-00 Ултразвучни преглед глежња или стопала, 55844-00Ултразвучни преглед коже и поткожног ткива, 55852-00Ултразвучни преглед кичме и кичмене мождине, 90908-00Ултразвучни преглед осталих области, 90908-001 Ултразвучни преглед регионалних лимфних чворова 60072 Крио терапија - 22065-00 Терапија хладноћом 600102 Постуралне вежбе - 96130-00 Увежбавање вештина у активностима повезаним са положајем тела/мобилношћу/покретом, Увежбавање одржавања телесног става 600104Вежбе за ЛС кичму- Реганове - 96120-00 Терапија мишића леђа или врата вежбањем, Терапија вежбањем мишића које носе кичму [кичмених] [лумбарних] [торакалних] 600105 Вежбе за Ц кичму – 600351 Вежбе код деформитета кичменог стуба код деце, 009199Вратни део кичме у два правца, 96120-00 Терапија мишића леђа или врата вежбањем, Терапија вежбањем мишића које носе кичму [кичмених] [лумбарних] [торакалних] 600106 Вежбе за сколиозу - 96120-00 Терапија мишића леђа или врата вежбањем, Терапија вежбањем мишића које носе кичму [кичмених] [лумбарних] [торакалних] 600108 Вежбе за корекцију хода и баланса - 96131-00 Увежбавање вештина у активностима повезаним са премештањем, 600103 Позиционирање 600109 Обука хода са штакама - 96092-00 Примена, намештање, прилагођавање или замена помагала или уређаја за прилагођавање, 600112 Активне вежбе са помагалима 600110Обука за употребу и привикавање на инвалидна колица- 96092-00Примена, намештање, прилагођавање или замена помагала или уређаја за прилагођавање 600118 Вежбе дисања - 81874-03Фонијатријске вежбе – вежбе дисања, 96138-00Вежбе дисања у лечењу болести респираторног система 600119Вежбе за корекцију равних табана- 96128-00Терапија мишића стопала, ножног зглоба или зглобова прстију вежбањем 600121 Потпомогнуте сегментне вежбе - 600122 Пасивне сегментне вежбе 600172 Окупациона радна терапија - индивидуална- 95550-02Удружене здравствене процедуре, радна терапија 600306 Вежбе опште кондиције- 96129-00 Терапија целог тела вежбањем

Пробајте у блоку 1826 Неуромускуларна електродијагностика (стр. 591) да нађете одговарајуће шифре. Неки од наших предлога су шифре 11012-00 Електромиографија (ЕМГ),81832-94 Преглед/процена електромиографија (ЕМГ), 11021-002 Испитивање рефлекса трептања (blink-рефлекс),11012-01 Студије спроводљивости на једном нерву итд.